YAŞASIN 1 MAYIS!

1 mayıs 2016 pazar günü 10.00 Şubemizde(Şirinyer Pazaryeri karşısı) buluşuyoruz. İzban ile Alsancak Liman önüne gidiyoruz.
11.00 Alsancak liman önünde Belediye-İş, Baro, Birleşik kamu İş birleşerek Gündoğdu Meydanına yürüyoruz.
YAŞASIN 1 MAYIS!
YAŞASIN EĞİTİM İŞ!
YAŞASIN BİRLEŞİK KAMU İŞ!

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Facebookmail

TÜRKİYE LAİKTİR LAİK KALACAK!

Değerli Eğitim ve Bilim İşgörenleri;

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, laikliğin yeni anayasada olmaması ve dindar bir anayasa yapılması gerektiğini ifade etmesi nedeniyle Eğitim İş İzmir 4 No’lu Şube (Yükseköğretim Şube) tarafından aşağıda sıralanan eylemler 3 günlük süre içerisinde gerçekleştirilecektir.

  1. Gün: 04.2016 Çarşamba günü saat 13.30’da, İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yapılarak, şube başkanımız tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır.
  2. Gün: 04.2016 Perşembe günü 12.00 Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi Yemekhane önünde basın açıklaması yapılacak; TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a gönderilmek üzere “istifaya çağrı” mektubu 03124205165 nolu fax numarasına Yerleşkedeki PTT binasından gönderilecektir.
  3. Gün: 04.2016 Cuma günü 12.00 basın açıklaması yapılacak; “Laiklik Adam Olmaktır. Mustafa Kemal Atatürk” adlı pankart 504 Sokak No:34/A adresindeki (Şirinyer Pazaryeri karşısı) Eğitim-iş İzmir 4 No’lu Şubesine (Yükseköğretim Şubesi) asılacaktır.

Siz Değerli; Aydın, Laik, yolu Cumhuriyet’ten ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten geçen Yükseköğretim İşgörenlerimizi belirtilen saatlerdeki eylem ve etkinliklerimize katılmaya çağırıyoruz.

Eğitim İş İzmir 4 No’lu Şube (Yükseköğretim Şubesi)

Facebookmail

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bugün ulusal egemenliğimizin,  demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 96. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

Tarihimizde önemli bir dönüm noktası olan 23 Nisan 1920, varlığına kastedilen Ulusumuzun uyanışını; esaret zincirlerini kırarak, kendi yazgısına el koyduğu günü simgelemektedir.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde ve Ulusumuzun temsilcilerinin katılımıyla toplanan Büyük Millet Meclisi, bağımsızlık ve özgürlük hareketinin yürütülmesinde tarihsel sorumluluk üstlenmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın olağanüstü koşullarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlarla ulus egemenliğine dayanan Cumhuriyet yönetiminin oluşturulması, çağdaşlaşma ve aydınlanma çabalarının başarıya ulaşmasında büyük rol oynamıştır.

Atatürk’ün önderliğinde, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumudur.

Ancak, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi, AKP iktidarı döneminde yok edilmiştir. TBMM büyük yara almıştır. AKP yöneticileri, bir taraftan demokrasi havarisi kesilirken, diğer taraftan da tek parti iktidarı ve başkanlık sistemiyle padişahlık rejimine özlem duymaktadırlar. Tamamıyla yolsuzluk batağına saplanmış, hukuk tanımaz, baskıcı AKP iktidarı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir.

Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bu yıl TBMM’nin 96. kuruluş yıldönümü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları “terör ve şehitler” gerekçesiyle iptal edilmiştir. Nişanlarda, düğünlerde, kutlama programlarında boy gösterenlerin, stad açılışında top koşturanların, ulusumuz için böylesine önemli bir kutlamayı terör olaylarını bahane ederek iptal etmelerini gerçekçi değildir.

Her ulusun ulusal varlığının ve kimliğinin göstergesi olan değerleri vardır. Ulusal bayramlarımız, Türk Ulusu olarak bizim onurumuzdur, gururumuzdur. Ulus olarak topyekûn katılımla ve coşkuyla kutlanması gereken günlerdir. 23 Nisan 1920 tarihi,  Türk ulusunun iradesini temsil eden Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Bu nedenle teröre inat, ulusumuzun birliği ve bütünlüğü için her zamankinden daha coşkulu bir şekilde kutlanmalıdır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük devrimim” dediği laik Türkiye Cumhuriyeti’ne içten ve dıştan yönelebilecek tehditlere karşı, bugün her zamankinden daha dikkatli ve uyanık olmak zorundayız. Eğitim-İş, tam bağımsızlık ve ulus egemenliğine dayanan; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devlet yapısı içinde korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır.

Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin eğitim çalışanları olarak biz her türlü tehlikenin farkındayız. Yetiştirdiğimiz Türk gençliğini de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.

Facebookmail

ŞUBEMİZİ AÇTIK, SİZLERİ BEKLİYORUZ.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonumuza bağlı Eğitim İş Sendikamızın Türkiye deki ilk Yükseköğretim şubesi İzmir 4 No’lu Şube(Yükseköğretim Şubesi) açılışını yaptık
Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş Yıldönümünde Köy Enstitülerinin ilerici, demokrat, aydınlanmacı geleneğine sahip çıkarak şubemizin açılışı gerçekleştirildi.
Açılışa Konfederasyon Genel Başkanımız Hasan Kütük, CHP İzmir Milletvekili Tacettin BAYIR ,Kurucu Genel Başkanımız Yüksel ADIBELLİ, Konfederasyon Eğitim Basın Yayın Genel Sekreteri Semra PEKTOPAL Eğitim İş Genel Başkanı Veli DEMİR , CHP Karabağlar İlçe başkanı Ali İhsan YILDIZ, CHP Buca ilçe başkanı Çağdaş KAYA, , Manisa Eğitim iş Şube Başkanı Cem OK, Eğitim İş İsparta Şube Başkanı Levent ÇAKAN,İzmir şube başkanları Prof. Dr. Ömer Lütfü DEĞİRMENCİ, Bülent TURAN, Hüseyin ÇALIŞKAN, iEğitim İş İstanbul 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Ahmet Güngör, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir il temsilcisi ve Tüm Yerel Sen 2 Nolu Şube başkanı Tamer Yiğit GÜLER, Tüm Yerel sen 1 No lu Şube başkanı Dr. Hakan KIRAN Genel Sağlık iş İzmir şubesi Eğitim Basın Yayın Sekreteri Nezahat NALBANTOĞLU,Büro İş İzmir Şubesi Eğitim Basın Yayın Sekreteri Kader ERDAĞI, ile çok sayıda Akademisyen ve Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın Temsilcilik Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri, Şubemizin ve Eğitim İş izmir 1 No’lu Şube Buca Temsilciliğinin Yönetici ve Üyeleri, STK Temsilcilerikatıldı.
Açılışımıza mesaj ve çiçek gönderen; Eğitim İş MYK Üyelerine,Buce Belediye Başkanı Levent PRİŞTİNA’ya, Birleşik kamu İş Konfederasyonumuza, Eğitim İş İzmir Şubelerine, Eğitim İş Antalya Şubesi’ne, Tüm Yerel Sen izmir Şubelerine, DEÜ Denizicilik Fakültesi Dekanı Güldem CERİT’e, Yeni Kuşak Köy Enstitülüleri Derneği’ne, Bağçalar Kırtasiye’ye,Cumhuriyet kadınları Derneğine, Türk Ekonomi Bankası İzmir Bölge Müdürlüğüne, Eğitim İş Kemalpaşa Temsilciliğine Teşekkür ederiz.
Buca ilçemizin Şirinyer semtinde hizmete giren Şubemizin Açılış Kurdelasını Şube başkanı Haşim KARAMAN la birlikte Konfedersyon Başkanımız Hasan KÜTÜK,Eğitim İş Genel Başkanımız Veli, DEMİR, CHP İzmir Milletvekilimiz Tacettin BAYIR,Kurucu Genel Başkanımız Yüksel ADIBELLİ, Köy Enstitülü Öğretmenimiz Kadriye Teyzemiz birlikte kestiler.
Şubemizin Hayırlı, Uğurlu olmasını, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATÜRK’ün çizdiği yolda ilerlemesini diliyoruz.

Facebookmail

ŞUBE AÇILIŞ DAVETİ

Sendikamızın ilk Yükseköğretim Şubesi olma özelliği taşıyan Şubemizi,  Genel Başkanımız Sayın Veli DEMİR ve Konfederasyon Başkanımız Sayın Hasan KÜTÜK’ün katılımları ile 16 Nisan 2016 Cumartesi Saat 14.00’de Kokteyl ile açıyoruz.

Üyelerimizi, yolu Cumhuriyet’ten ve Atatürk’ten geçen tüm dost ve arkadaşlarımızı bu onuru paylaşmaya çağırıyoruz.

Şube Yönetim Kurulu

Adres:504 sokak No:34/A Şirinyer İZMİR

(Şirinyer Pazaryeri Futbol Sahası Karşısı)

Facebookmail

ŞUBE YÖNETİM KURULU SEÇİLDİ.

Eğitim İş izmir 4 No’lu Şube 1. Olağan Genel Kurulu 3 Nisan 2016 Pazar günü, DEÜ Rektörlük Desem Bordo salonda yapıldı.Divan Başkanlığını Eğitim İş Manisa Şube Başkanı Cem Ok yaptı.Yazmanlıkları Tüm Yerel Sen Eğitim Basın Sekreteri Özkan Felek ve Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Üyesi Ayşın karaman yaptılar. Kurucu Genel Başkan Yüksel Adıbelli Birleşik Kamu İş MYK Üyeleri Semra Pektopal ve Barış Düdü, Birleşik kamu İş İzmir Temsilcisi Tamer Yiğit Güler, Eğitim İş izmir 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Turan, 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Lütfi Değirmenci, 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Çalışkan, Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık,Eğitim İş Akdeniz Üniversitesi Temsilcisi Kubilay Önal, Genel Sağlık İş İzmir Şube Başkanı Muhteber Çolak, Büro İş İzmir Şube Başkanı Soner Sönmez, Eğitim İş izmir 4 Nolu Şube Üye ve Delegeleri katıldılar.

Yapılan seçimler sonucunda Denetleme Kuruluna Zübeyde Serbest,Filiz Gürsan, Elbey Kale seçildiler.Disiplin Kuruluna Haluk İşler, Ayşe Nevbu Çetinkaya ve Hülya Öz seçildiler.

Seçile yönetim kurulu üyelerinin 7 Nisan 2016 tarihinde  yapılan İlk Yönetim Kurulu Toplantısında Şube Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu.

Şube Başkanı: Haşim Karaman

Şube Sekreteri: Hüseyin Bozdağ

Mali Sekreter: Harun Hezer

Eğitim Sekreteri:Türkan Başyiğit

Hukuk Sekreteri:Münevver Aktaş

Örgütlenme Sekreteri:Özkan Kuplay

Basın yayın Sekreteri: Uğur Balcı

 

 

Facebookmail