Hukuki İşlemler

YÜKSEKÖĞRETİM İŞGÖRENLERİMİZİN ÖZLÜK HAKLARINI KORUYUP KOLLAYIP GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ.
Araştırma Görevlilerinin 50/d – 33/a kadro geçiş taleplerinin sadece “personel yığılması” gerekçesi ile reddedilmesi hukuka aykırıdır. Her koşulda ifade ettiğimiz üzere, idarenin takdir yetkisi sınırsız olmayıp, bu takdir yetkisinin kamu yararına uygun olarak kullanılması keyfiyet içermemesi gerekmektedir.
Öte yandan Üniversitelerce, Yükseköğretim Kurulu onayı alarak belirlenen nesnel koşulları sağlayan Araştırma Görevlilerinin de kadro geçişlerinin gerçekleştirilmesi, bilimsel çalışmaların ve kurumun devamlılığı açısından esastır.
Sendikamızın Bölge Avukatı Atalay AKSAY ve Sendikamızın hem bölge Avukat hem de Yükseköğretim avukatı olan Ozan Karakaya’nın Kadro geçişlerine ilişkin olarak bu yıl içerisinde almış olduğumuz ikinci kararın, faydalı ve Yükseköğretim mücadelemize örnek olması dileklerimizle.
Eğitim İş İzmir 4 Nolu (Yükseköğretim) Şubesi

  

5620 Sayılı Yasa İle 4/b li İşgörenlerimizin Emeklilik Sorunları İçin Dava Açtık.

Eğitim İş’in sınıf sendikacılığı yaptığının, emeğin ve emekçinin yanında olduğunun güzel bir örneğini bugün sergiledik. 2007 öncesinde Maliye Bakanlığı vizesi ile geçici işçi olarak çalışan ve 5620 sayılı yasa ile sözleşmeli (4/b’li) personel olan arkadaşlarımızın emeklilikte sorun yaşaması üzerine konuyu yargıya taşıdık. Ali Uçkun Abimiz bu konuda yürekli davrandı ve dava açılmasına ön ayak oldu..